TANIMLAMA

ES-3D, dizel soğutma suyu (ana makina suyu) ve kapalı devre ısıtma ve soğutma devrelerinde kullanılan bir inhibitördür. Mükemmel bir kışır ve korozyon önleyicidir. Kromat içermez ve glikol bazlı antifrizler ile uyumludur. Demir, bakır, alüminyum içeren metalleri korur. Metal üzerinde koruyucu film tabakası oluşturarak metal ile oksijenin temasını keser. Salmastra, conta ve o-ringlere vs. zararlı etkisi yoktur. Her kapalı ısıtma ve soğutma sisteminde mutlaka kullanılmasını öneririz.

KULLANIM AVANTAJLARI

  • Düzenli kullanımda ana makine su mahallinde oluşabilecek kireç, korozyonun önüne geçerek ciddi oranda enerji tasarrufu sağlar.
  • Düzenli kullanımda ani duruşların, patlama, delinme, tıkanmaların önüne geçer ve periyodik bakımlarda ekstra temizlik işlemine gerek kalmadan hem zaman hem maddi tasarruf sağlar.
  • Düzenli kullanımında pas artıklarını asgariye düşürür ve ortadan kaldırır.

DOZAJLAMA BİLGİSİ

Sistemde herhangi bir soğutma suyu inhibitörü yok ise ilk dozaj tona 8 L. dır. Sonraki dozaj ise, takviye edilen her ton su için 5 L. dır. Kontrol yöntemi ise nitrit testi yapılarak anlaşılır. Sistemde sürekli bulundurulmalıdır.
NOT : 1 ton suya 1 L ES-3D ilavesi ortalama 350 ppm Nitrit verir, bulunmak istenen miktar bu değere göre hesaplanıp ilave edilmelidir. Örneğin 1 ton su içeren sisteme 5 L ES-3D ilavesi sistemde ortalama 1750 ppm Nitrit bulunmasına sebep olacaktır.