TANIMLAMA

“ER-AC PLUS” su bazlı güçlü bir alkalin temizleyici ve yağ gidericidir. Bitkisel ve hayvansal yağların, yağ asitlerinin, balık yağları, gres, balmumu, çamur, karbon ve kurum kalıntılarının temizliğinde kullanılır. Kargo tanklarında inert gaz kurum kalıntılarının temizliğinde kullanılabilir. Kullanımı sodyum hidroksit bazlı tank temizleyicilerden daha güvenlidir.

KULLANIM AVANTAJLARI

 • Güçlü anyonik yüzey aktifler ve alkalin tuzları içeren çok güçlü bir alkalin temizleyicidir.
 • Kostik bazlı değildir. Sıcak su ile uygulandığında, kostik bazlı temizleyicilerin aksine yüzeylerde beyaz iz bırakmaz.
 • Bitkisel yağları, hayvansal yağları, balık yağlarını, gres, yakıt çamurunu, kurum, karbon kalıntılarını ve genel kirleri temizler.
 • Kargo tanklarından inert gaz kurum kalıntılarını gidermekte etkilidir.
 • Doğada çözünür.
 • Hidrokarbon solventleri içermez.
 • Paslanmaz çelik tanklarda, epoksi ve poliüretan kaplamalı tanklarda güvenle kullanılabilir.
 • Alüminyum, çinko, galvaniz, teneke gibi metaller dışında güvenle kullanılabilir.
 • Nonil fenol etoksilatları veya diğer östrojenik bileşikleri içermez.
 • Aromatik solvent kokuları, balık yağı kalıntılarından oluşan kötü istenmeyen kokuları giderir.

DOZAJLAMA BİLGİSİ

Ön Yıkama:

Stearik asit gibi hidrojenlenmiş yağların temizliği için ürünün uygulama sıcaklığı 55-65 oC.

ER-AC PLUS ile temizlik yapılmadan önce, tanklarda 50-60 °C deki sıcak suyla ön yıkama yapılması önerilir. Katı ve yarı-katı yağlar için ön yıkamanın soğuk suyla yapılması gerekir.

Genel Temizlik

 1. Tank Yıkama Makineleriyle Püskürtme Metodu:

Dozaj oranı 1000 litre suya 10-50 litre ER-AC PLUS  dır. (1-5 %)

 1. Sirkülasyon Metodu:

Dozaj oranı 1000 litre suya 20-50 litre ER-AC PLUS dır. (2-5 %)

Tank ve kargo tanklarının temizliğinde tankın sirküle edilebileceği min. su miktarının % 2-5’ i kadar ER-AC PLUS ilave edilir, su tamamlanır. Mümkünse tankların ısıtma kangalları kullanılarak tank ısıtılır. Su bazlı olduğundan sıcaklık sorun yaratmaz, çözelti çok kirlenmediyse 2-3 tank aynı solüsyon ile yıkanabilir. Yüksek basınç makineleriyle temizlik yapılacaksa, ürün 1:6 oranında sulandırılır ve 1 litre çözelti ile ortalama 10-15 m2 alan temizlenebilir.

Kazan temizliğinde, kirlilik derecesine göre % 5-10’luk ER-AC PLUS çözeltisini 12-24 saat kazanda 80-100˚C’de sirküle edin. Temizleme sıvısını ılık dreyn edin ve kazanı bol su ile durulayın. Tanklarda da aynı işlem 4-6 saat boyunca uygulanabilir.

 1. Spreyleme Metodu:

Yüzeye konsantre ER-AC PLUS veya 10-20% hazırlanmış solüsyonu spreylenir. 30 dk. boyunca yüzeyde bekletildikten sonra bol su ile durulanır.