TANIMLAMA

ORGANİK ASİT-TOZ, alüminyum, bakır, çinko, galvanizli metallerde, çelik kazanlarda, soğutma sistemlerinde, enjeksiyon makinelerinde, yoğuşturucularda ve klima sistemlerinde oluşan pas ve kireci temizlemek için kullanılan bir toz asit temizleyicisidir.

KULLANIM AVANTAJLARI

  • Alüminyum, çinko, galvanizli yüzeyler dahil tüm hassas yüzeylerdeki zorlu kirece derinlemesine nüfuz eder ve hemen ortadan kaldırır.
  • İçermiş olduğu inhibitörler sayesinde kirli yüzeyleri etkili bir şekilde temizler.
  • Plastik yüzeylere herhangi bir zararlı etkisi yoktur.
  • İçerdiği renkli asit indikatörü, solüsyonun etkinliğini gösterir.
  • Düşük maliyetli, kullanması ve uygulanması kolaydır.

DOZAJLAMA BİLGİSİ

Sistemde yağ, gres ve karbonlaşmış kalıntılar mevcut ise, ORGANİK ASİT-TOZ ile temizlik yapılmadan önce firmamızın diğer bir ürünü olan ER-APC ile bir ön yıkama yapılarak bu kirler temizlenmelidir.

Belirli miktarlardaki ORGANİK ASİT-TOZ, su ile seyreltilerek kullanılır ve bu miktar uygulanacak olan yönteme göre değişir. ORGANİK ASİT-TOZ ile yapılan temizliklerde en çok sirkülasyon ve daldırma yöntemleri uygulanır.

Sirkülasyon yönteminde, 5-10 kg ORGANİK ASİT-TOZ, 100 litre su ile seyreltilerek uygulanır. 24 saat boyunca sistem konsantre solüsyon ile sirküle edilerek temizlenir.

Daldırma yönteminde ise, 1-1,5 kg ORGANİK ASİT-TOZ, 9 litre su ile seyreltilir. Temizlenecek olan parçalar, hazırlanan solüsyonla doldurulmuş bir banyo içerisine daldırılarak bekletilir. İyi bir temizlik için solüsyonun sürekli karıştırılması tavsiye edilir.

Bu yöntemlerle yapılan temizlikten sonra, sistem/parçalar su ile çok iyi bir şekilde yıkanmalıdır. Ardından sistem/parçalar, ERTEK ÜRÜNLERİ’ nden  %1’lik ERAY ile nötralize edilir. Bu şekilde bir nötralizasyon işlemi yapılmazsa, sistemde kısa bir süre sonra tekrar paslanma oluşumu gözlenecektir.

NOT: Alüminyum, çinko,galvanizli metallerde asitli temizlik mutlaka kontrollü yapılmalıdır. Temizleme süresi 1-2 saati geçmemelidir.