TANIMLAMA

“ECC-19”, yağ, gres, kurum gibi karbonlu birikintilerin hava kulerlerinden ve turbochargerlardan temizlenmesinde kullanılan bir üründür. Aromatik hidrokarbonlar, güçlü yüzey aktif maddeler ve korozyon inhibitörleri içeren solvent bazlı güçlü bir temizleyicidir.

KULLANIM AVANTAJLARI

  • Hava kulerlerindeki, turboşarjırlardaki ve egzoz gazı çıkaran sistemlerdeki yağ, gres ve karbon birikintilerini etkin şekilde temizler.
  • ECC-19, tüm metal ve metal alaşımlı yüzeylere güvenli bir şekilde uygulanabilir. Motor parçalarına herhangi bir zarar vermeden, hızlı bir şekilde nüfuz ederek birikintilerin kısa sürede temizlenmesini sağlar.
  • Yüzeylerde biriken yağ ve kurumun ECC-19 ile temizlenmesi, bu birikintilerin neden olabileceği tutuşma risklerinin önüne geçer.
  • Korozif değildir.
  • Kolay uygulama ve kullanımı, korozyona karşı dayanımı ve düşük maliyeti en büyük avantajlarıdır.

DOZAJLAMA BİLGİSİ

Kullanılan ECC-19 miktarı, kirin birikme derecesi ve temizlenen yüzey alanı gibi parametrelerle doğru orantılıdır. Yüzey üzerinde birikinti miktarı fazlaysa, en iyi sonucu elde etmek için ECC-19’ un seyreltilmeden kullanımı daha uygundur. Birikinti miktarına göre % 25 – % 50 oranında saf suyla seyreltilerek de kullanılabilir. ECC-19, suda çözündüğünde süt beyaz renge döner. Sulandırma işlemi yapılınca ürün 5 dakika içerisinde kullanılmalıdır ki, ürünün performansı maksimum seviyede olsun.

Hava kuleri normal veya kısmen temiz ise ECC-19 doğrudan kullanılabilir. Eğer kuler çok kirli ise, önce bol ve sıcak su ile yıkanarak kirler yumuşatılmalıdır. Ardından ECC-19 kullanılarak farklı yöntemlerle temizleme yapılabilir.

ECC-19 ile temizleme işlemi, sirkülasyon, daldırma ve püskürtme yöntemleriyle gerçekleşebilmektedir.

Sirkülasyon yönteminde, yerinde olan hava kulerine, 2-5 saatlik periyotlarda,  iç ve dış borular içerisinden bir pompa kullanılarak ECC-19 sirküle edilir. En iyi sonucu elde edebilmek için solüsyonun 50 oC’ ye kadar ısıtılması tavsiye edilir.

Daldırma yönteminde ise demonte edilen hava kuleri, içerisinde konsantre ECC-19 bulunan havuza daldırılır. Aynı zamanda karışım yaklaşık 50 oC’ ye ısıtılır ve temizleme işlemi başlar. 2 saat sonra hava kuleri çıkarılarak, ılık suyla iyice yıkanır. Son olarak da hava tutularak kurutulur.

Püskürtme yönteminde, hava kuleri üzerindeki birikintilere ECC-19 direk olarak püskürtülür. 10-15 dakika beklendikten sonra, kulerler ılık su ile durulanır ve son olarak da hava ile kurutulurlar.