TANIMLAMA

“ER-PICKLING LIQUID”, nitrik asit ve hidroflorik asit gibi güçlü asitlerden ve yüzey aktif maddelerden oluşan, sadece paslanmaz çelik yüzeylerin temizliğinde kullanılan bir üründür. Paslanmaz çelik dışında diğer metal yüzeylerdeki korozif etkisi nedeniyle bu yüzeylerde kullanılmamalıdır.

KULLANIM AVANTAJLARI

  • Paslanmaz çelik yüzeylere zarar veren kirleri ve kaynak kalıntılarını çok iyi bir şekilde ortadan kaldırır.
  • Yanıcı ve zehirli bir ürün değildir.
  • Kullanımı ve uygulanması kolaydır.
  • Isıtma işlemine gerek kalmadan uygulanabilir.

DOZAJLAMA BİLGİSİ

Pickling işlemine başlanmadan önce, temizlenecek olan yüzeyde yağ kirliliği olup olmadığını kontrol edin. Yüzeyde kirlilik varsa, pickling işleminden önce uygun temizlik yapılmalıdır. Yüzeyde biriken hidrolik yağlar için Ertek Kimya ürünlerinden ER-APC ve hayvansal veya bitkisel yağlar için ER-AC kullanılarak temizlik yapılabilir.

ER-PICKLING LIQUID, sirkülasyon ve daldırma yöntemleriyle uygulanabilmektedir.

Sikülasyon yöntemi daha çok boru hatlarının temizlenmesinde kullanılır.

Boru hattı seyreltik olmayan ER-PICKLING LIQUID ile doldurulur ve 2-5 saat boyunca sirküle ettirilir. Pickling işleminin tamamlanıp tamamlanmadığını görmek için sirkülasyon süresince her saat boru hatları kontrol edilmelidir. İşlem tamamlandığında, boru hatları boşaltılır ve su ile yıkanır. Daha sonra boru hatlarının iç yüzeylerindeki pH kontrol edilmelidir ve gerekli görüldüğü takdirde ER-PASSIVATING LIQUID ile pasivasyon işlemi uygulanabilir.

Daldırma yöntemi ise küçük parçalar üzerindeki kireç veya kaynak kalıntılarını temizlemek içim kullanılır. İçi seyreltilmemiş ER-PICKLING LIQUID ile doldurulmuş plastik bir tank içerisine parçalar daldırılır ve 2-5 saat bekletilir. Parçalar her saat başı işlemin tamamlanıp tamamlanmadığını görmek için kontrol edilir. İşlem sona erdiğinde parçalar su ile durulanır ve gerekirse pasivasyon işlemi uygulanır.