TANIMLAMA

ES-3DP, dizel soğutma suyu (ana makina suyu) ve kapalı devre ısıtma ve soğutma devrelerinde kullanılan toz formda olan inhibitördür. Mükemmel bir kışır ve korozyon önleyicidir. Kromat içermez ve glikol bazlı antifrizler ile uyumludur. Demir, bakır, alüminyum içeren metalleri korur. Metal üzerinde koruyucu film tabakası oluşturarak metal ile oksijenin temasını keser. Salmastra, conta ve o-ringlere vs. zararlı etkisi yoktur. Her kapalı ısıtma soğutma sisteminde mutlaka kullanılmasını öneririz.

KULLANIM AVANTAJLARI

  • Düzenli kullanımda ana makine su mahallinde oluşabilecek kireç, korozyonun önüne geçerek ciddi oranda enerji tasarrufu sağlar.
  • Düzenli kullanımda ani duruşların, patlama, delinme, tıkanmaların önüne geçer ve periyodik bakımlarda ekstra temizlik işlemine gerek kalmadan hem zaman hem maddi tasarruf sağlar.
  • Düzenli kullanımında pas artıklarını asgariye düşürür ve ortadan kaldırır.

DOZAJLAMA BİLGİSİ

Sistemde herhangi bir soğutma suyu inhibitörü yok ise ilk dozaj tona 3 kg’dır. Sonraki dozaj ise, takviye edilen her ton su için 1-3 kg’dır. Kontrol yöntemi ise nitrit testi yapılarak anlaşılır. Sistemde sürekli bulundurulmalıdır.

NOT : 1 ton suya 1 Kg ES-3DP ilavesi ortalama 900 ppm nitrit verir, bulunmak istenen miktar bu değere göre hesaplanıp ilave edilmelidir. Örneğin 1 ton su içeren sisteme 2 Kg ES-3DP ilavesi sistemde ortalama 1800 ppm nitrit bulunmasına sebep olacaktır.