TANIMLAMA

ERAY ürünü yüksek saflıkta besi suyu ile çalışan buhar ve kaynar su kazanlarında düşük pH’ın yükseltilmesi için kullanılan kuvvetli alkali kazan suyu katkı maddesidir. Kazan suyuna p.Alkalinite vererek kazan suyunda pH değerinin ideal aralıklara getirilmesini sağlar. Kazan suyunda pH değerinin idealin altında kalması, kazanda korozyonu arttırır; üstünde kalması da kazan da çökme ve çamurlaşma eğilimini arttırır. 

KULLANIM AVANTAJLARI

  • Düzenli kullanımda veya kontrol altında tutulduğunda kazan suyunda pH değerini ideal aralıklarda tutacağından, kazan borularında korozyonun, delinmelerin dolayısıyla korozyondan oluşabilecek enerji israfının önüne geçer.
  • Kazan borularının ömrünü maksimumda tutar.
  • Düzenli kullanımda veya kontrol altında tutulduğunda, ani duruşların, patlama, delinme, tıkanmaların önüne geçer ve periyodik bakımlarda ekstra temizlik işlemine gerek kalmadan hem zaman hem maddi tasarruf sağlar.
  • Unutulmamalıdır ki, 1mm korozyon yani pas (demir) birikintisi %15-18 enerji israfı yani fazla yakıt 

DOZAJLAMA BİLGİSİ

ERAY ürününün 10 ppm’i suya 5 ppm fenol alkalinite (p.Alkalinite) verir. En ideal dozaj yeri besi suyu giriş hattı, degazörün su mahali veya kondens (hotwell) tankıdır. İhtiyaç durumunda sürekli kazanda bulundurulmalıdır.