TANIMLAMA

EK-5, buhar kazanı, buhar hatları, kaynar su kazanı ve kondens hatlarında korozyon, kışır, kireç, çökelti şeklindeki çamuru ve köpürmeyi önleyici, organik bileşiklerin karışımı olan kazan suyu ve kondens hattı katkı maddesidir. Bu ürün hem kazanın kireç, korozyon, alkalinitesini kontrol altında tutar hem de kondens hatlarını korur. Tek başına kazan uygulamaları için yeterli bir üründür ve başka ürün kullanımına gerek kalmaz.

KULLANIM AVANTAJLARI

  • Düzenli kullanımda kazan içerisinde oluşabilecek kireç, korozyonun önüne geçerek ciddi oranda enerji tasarrufu sağlar. Boruların ömrünü maksimumda tutar.
  • Düzenli kullanımda kondens hatlarında (buhar hatlarında) korozyonun, delinmelerin önüne geçerek hem hatların hem de kondens stopların ömrünü uzatır ve böylece ciddi oranda enerji tasarrufu sağlar.
  • Düzenli kullanımında buhar kalitesini maksimumda tutarak buhardan en etkin verim alımını sağlar.
  • Düzenli kullanımda ani duruşların, patlama, delinme, tıkanmaların önüne geçer ve periyodik bakımlarda ekstra temizlik işlemine gerek kalmadan hem zaman hem maddi tasarruf sağlar.
  • Düzenli kullanımında kazanın rejim süresini kısaltarak (çalıştığı andan itibaren buharı üretme süresi) hem enerji maliyetini azaltır hem de buhar kalitesini arttırır.

DOZAJLAMA BİLGİSİ

EK-5 kazan suyunda koruyucu ilaç yoksa veya su değiştirilmiş ise bir seferlik şoklama amaçlı  (kazanı ilaca doyurmak) 1 ton su için 300 gr, akabinde ilave edilen her ton su başına 80-100 gr. gelecek şekilde yapılır. En ideal dozaj yeri besi suyu giriş hattı, degazörün su mahali veya kondens (hotwell) tankıdır. Dozlama işleminin dozaj pompası ile yapılması uygulamanın sürekliliği için önerimizdir.